Oświetlone drogi i chodniki w dzisiejszych czasach to dla nas standard (chyba, że mówimy o naszym lokalnym łączniku w Straszęcinie, bo tam nigdy nie wiadomo czego się spodziewać). Lecz nie zawsze tak było, kiedy elektryczność zagościła w przestrzeni publicznej ?
W 1843 roku nastąpił pierwszy pokaz praktycznego zastosowania łuku elektrycznego do oświetlenia. Miało to miejsce we Francji na Placu Zgody w Paryżu.
Pod koniec XIX wieku na ulicach Paryża na dobre zagościły latarnie łukowe. Spory sukces odniosła wtedy lampa skonstruowana w roku 1876 roku przez P. Jabłoczkowa – było to pierwsze praktyczne elektryczne źródło światła, działające w sposób ciągły przez ponad 1,5 godziny.
W marcu 1880 roku po raz pierwszy doszło do wymiany oświetlenia gazowego na elektryczne. Miało to miejsce w miasteczku Wabash, w stanie Indiana. Na wysokości około 15 metrów, nad dzielnicą handlową, zawieszono cztery lampy łukowe o jasności 4 tysięcy świec każda.
Rok później (11 kwietnia 1881 roku) na ulicach Newcastle w Anglii firma Mawson & Swan zainstalowała pierwsze jarzeniowe latarnie elektryczne. Gazeta Newcastle Daily Chronicle tak skomentowała to wydarzenie: „…Można namacalnie stwierdzić, że cienie, czające się wokół postumentów zwykłych lamp, zniknęły zupełnie…”